لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان از لایه سرامیک باریکی تولید که با مینای دندان و یک لایه چسبناک، روی دندان اصلی چسبانده می شود. برخلاف عقیده عموم، جهت ساخت لمینت سرامیکی هیچ نیازی به تراشیدن یا ساییدن دندان نیست و درصورتی که پزشک روش های درمانی ویژه را برای نصب لمینت انتخاب کند، فقط به منظور آماده‌سازی دندان و چسباندن لمینت روی آن، تغییرات خیلی کمی روی دندان ایجاد می کند و هیچ آسیبی به ساختار طبیعی آن نمی زند.

علاوه بر جنبه های ظاهری، نصب صحیح لمینت و کاربرد آن هم اهمیت زیادی دارد. لمینت باید درست و محکم به دندان طبیعی بچسبد تا خوب عمل کند. برای این کار، دندانپزشک از صمغ هایی استفاده می کند که به نور حساس هستند. این مواد بعد از نصب با کمک اشعه هایی قوی و مخصوص، خشک و محکم می شوند.

مزایای لمینت دندان

از آنجایی که لمینت برای هرکسی جداگانه ساخته می شود، تشخیص بین لمینت و دندان واقعی غیرممکن است. برخلاف دندان های طبیعی، لمینت ها در تماس با چای و قهوه رنگ نمی گیرند زیرا برای ساخت مواد تشکیل‌دهنده آن ها از فناروی های سطح بالا استفاده می شود. لمینت ها تا حد زیادی دندان را سفید می کنند، تا جایی که حتی تیره ترین لک ها را هم می پوشاند. حتی سرسخت ترین لک هایی که در برابر فرایندهای سفید کننده دیگر مقاوم هستند، با لمینت سفید می شوند.

معایب لمینت دندان

ساخت لمینت دندان زمان‌ بر است و نصب لمینت را حداقل تا یک هفته به تاخیر می اندازد. اگر پزشک، لمینت را خوب نصب کند و عوامل مخرب دندان را کاملا یا تا حد زیادی از بین ببرد، بیمار می تواند از لمینت درست مانند دندان طبیعی‌ اش استفاده کند. لمینت ها با وجود استحکام زیادی که دارند، ممکن است گاهی آسیب‌پذیر باشند.
همانطور که به دندان های اصلی نباید فشار زیادی وارد شود، لمینت ها هم نباید تحت فشار قرار بگیرند، برای مثال، باید از جویدن ناخن ها، خوردن یخ یا باز کردن درب بطری با دندان خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید